Praktyka Lekarska
wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
dr n.med. Wiesław S. Nowak
Często zadawane pytania

Czy to boli?

Akupunktura zwykle nie jest całkowicie bezbolesna, aczkolwiek wprawnie wykonane nakłucie, zwłaszcza obecnie przy użyciu nowoczesnych, cienkich igieł może być nieodczuwalne. Wiele osób po zabiegu czuje się zrelaksowanych i szczęśliwych, chętnie przychodzą na kolejny zabieg, a ewentualny ból gdyby się pojawił w czasie nakłucia, nie jest istotny.

Kto wykonuje zabiegi?

Akupunktura jest wykonywana przez osoby wyszkolone w zakresie diagnostyki i leczenia wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, której częścią jest akupunktura. Obecnie nie jest wymagane bycie lekarzem, aby można było wykonywać takie zabiegi.

Czy akupunktura może mnie całkowicie wyleczyć?

Akupunktura nie jest metodą leczącą wszystkie schorzenia i było by błędem uznawać ją za taką. Efekt leczniczy w niektórych schorzeniach występuje już po 1-2 zabiegach, natomiast w innych dopiero po kilku tygodniach po zakończonej serii zabiegów (zwykle 10-12 zabiegów, z częstością 2 zabiegów tygodniowo).
W przypadku wielu chorób akupunktura przynosi istotną poprawę polepszając komfort życia codziennego, stwarza również możliwości całkowitego wyleczenia pewnych zaburzeń. Osoba, która będzie wykonywała zabiegi akupunktury oczywiście poinformuje o oczekiwanych efektach leczenia.

Jak szybko odczuję poprawę?

Można odczuć częściową lub całkowitą poprawę już po wkłuciu igły, jak to często się obserwuje np. przy kręczu karku. W chorobach przewlekłych częściej obserwuje się stopniową poprawę w czasie kolejnych zabiegów. Czasem ustąpienie dolegliwości pojawia się po zakończeniu serii zabiegów (10-12). Może się zdarzyć pogorszenie dolegliwości po 1 lub 2 zabiegu, które jest przejściowe, aczkolwiek jest to generalnie dobry znak.

Ile zabiegów akupunktury będę wymagać?

Czasami wystarczy jeden zabieg, w niektórych ostrych schorzeniach. Jednakże większość osób z przewlekłymi dolegliwościami wymaga 10-12 zabiegów, w różnych odstępach czasowych od codziennego, poprzez 2 x w tygodniu, do 1 raz w tygodniu. Zależy to również od szybkości ustępowania dolegliwości. Zwykle powinna być poprawa już po 2-3 zabiegach. Jeśli nic się nie zmieniło, prawdopodobnie nie odpowiesz na tego typu leczenie.
Może się zdarzyć, że po jednym zabiegu odczuwa się dużą poprawę, a po następnym mniejszą. Nie należy się martwić z tego powodu, gdyż długoterminowo będzie obserwowana poprawa lub wyleczenie.

Czy akupunkturą można coś uszkodzić?

Akupunktura jest generalnie uznana za dość bezpieczne leczenie. Powinna być wykonywana przez wyszkoloną osobę z zakresu diagnostyki i leczenia wg zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Czy są możliwe jakieś objawy uboczne?

Czasami może wystąpić mały siniak w miejscu wbicia igły. Nie jest to groźne i nie trzeba z tym nic specjalnego robić, zniknie to samoistnie. Niektórzy pacjenci odbierają swoje objawy bólowe lub inne dolegliwości jako silniejsze, w krótkim czasie po akupunkturze. Należy o tym powiedzieć doktorowi przy następnej wizycie. Nie jest to przeciwskazaniem do dalszego leczenia i jest zwykle przejściowe.

Może wystąpić pewien stopień senności po zabiegu akupunktury. Może to powodować pewne niebezpieczeństwo w prowadzeniu samochodu lub operowaniu maszynami. Stąd też, najlepiej jest nie prowadzić samodzielnie samochodu zaraz po zabiegu albo chwilę odczekać.

Czy jest możliwe przeniesienie zakażenia wirusem zapalenia wątroby lub AIDS?

Wszystkie zabiegi są wykonywane przy użyciu igieł jednorazowych, sterylnych i posiadających certyfikat CE, co pozwala na ich użycie w Unii Europejskiej. Nie ma zatem możliwości przeniesienia zakażenia. Należy unikać gabinetów akupunkturowych, w których nie stosuje się takich igieł, albo stosuje się igły wielorazowo.