Praktyka Lekarska
wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
dr n.med. Wiesław S. Nowak
Ziołolecznictwo

Tradycja leczenia ziołami sięga początku historii ludzkości. Do początku XX wieku zioła należały do podstawowych substancji leczniczych, których stosowanie było oparte na kilku tysiącach lat obserwacji lekarzy. W ostatnich 50 latach obserwujemy całkowite odwrócenie się współczesnej medycyny od tego doświadczenia na rzecz leków wymyślonych w laboratorium. Część z nich oczywiście jest bardzo pomocna, choć nie są one pozbawione działań ubocznych. Na przykład silne działanie glikokortykosteroidów może być okupione m.in. nasileniem osteporozy, owrzodzeniami żołądka, czy otyłością. Mimo potencjalnie poważnych działań ubocznych są jednak stosowane, gdyż mogą uratować życie, zwłaszcza w stanach ostrych.

Zioła właściwie  używane, najlepiej po konsultacji z herbalistą,  są bardzo bezpiecznymi substancjami i rzadko dają działania uboczne. Oczywście jest też grupa ziół silnie działających i potencjalnie toksycznych i nie powinno się ich zażywać bez konsultacji z fitoterapeutą.  Te najbardziej niebezpieczne zioła  nie są dopuszczone do obrotu.

Mówiąc o ziołach mam na myśli substancje pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego. W krajach Unii Europejskiej są klasyfikowane jako suplementy diety, nie zaś jako lekarstwa. Ciekawe jest to, że do dzisiaj w kardiologii stosuje się substancję pochodzącą z naparstnicy - digoksynę w postaci tabletek czy zastrzyków dożylnych, a nawet w tak skrajnym leczeniu jakim jest chemioterapia wykorzystuje się winkrystynę, alkaloid z barwinka różowego, natomiast rośliny, z których one pochodzą są nadal suplementami diety. Ogromna jest potęga naturalnych substancji, z których wiele jest jeszcze niestety nie odkrytych.

W naszym Centrm zestaw ziół jest dobierany dla każdej osoby indywidualnie, w zależności od wzorca chorobowego. Mieszanka ziołowa składa się zwykle z kilku do kilkunastu rodzajów ziół, najczęściej chińskich, w skład których mogą wchodzić części roślin, minerały, a nawet czasem produkty zwierzęce. Te ostatnie jeśli są pozyskiwane nigdy nie są związane z krzywdzeniem zwierząt, jak np. poroże jelenia wykorzystywane  jako tonik Yang pochodzi z naturalnie zrzucanego poroża.

W dziennej dawce mieszanki ziołowej znajdują się dokładnie odważone poszczególne zioła, co czyni leczenie bardzo precyzyjnym, w przeciwieństwie do naszej tradycji, gdzie zioła dawkuje się łyżeczkami lub łyżkami. Niestety większość aptek zielarskich nie chce odważać dawek indywidualnych.

Oprócz wysuszonych części roślin, które stosuje się najczęściej w postaci odwaru, można również używać ziół zmielonych w postaci naparu, czyli rodzaju herbat. Inne używane formy ziół obejmują nalewki i sproszkowane koncentraty do rozpuszczania wwodzie, a także pojawiły się firmy, które potrafią wykonać indywidualne tabletki z koncentratów ziołowych.

Zioła są potężnym narzędziem leczniczym, zwłaszcza w wielu przewlekłych schorzeniach, z którymi słabo radzi sobie nasza zachodnia medycyna. Wrodzona mądrość organizmu, jeśli nie jest tylko zagłuszana, skłania do sięgania po naturalne substancje, by na powrót osiągnąć stan pełnego zdrowia.